Zvířátka v mrazech

10.02.2012 20:54

Na statku už máme dohromady 52 kůzlátek a 15 jehňátek. Z toho jeden beránek místo ve stodole běhá doma po kuchyni. Narodil se tento týden v pondělí 6.2. ve 3h ráno spolu s jehničkou, která ale bohužel nepřežila, kvůli mrazu -22°C. Dědeček šel tu noc na obvyklou kontrolní obchůzku a našel ve stodole 2 čerstvě narozená, ale už mrazem ztuhlá jehňátka. Beránek ještě jevil známky života a tak ho rychle vzal domů do tepla a třel ho, aby se zahřálo. Když se po chvíli začalo vzpomatovávat, dostalo hned mlezivo, aby načerpalo novou sílu. Jako zázrakem přežilo a proto jsme mu dali jméno Štístko.  Dnes nám běhá po kuchyni, chodí za námi jako pejsek a všichni si s ním užíváme spousty legrace. 

 

Mrazy špatně snáší nejen čerstvě narozená kůzlátka či jehňátka, ale také už starší kůzlata a dospělé kozenky. Protože jim je zima, tlačí se přez noc všichni na sebe a tak se stalo, že nám už 3 kůzlátka zemřela zalehnutím. Čtyři dospělé kozy nám z mrazu onemocněly tak, ze jsme je museli zabalit do dek, aby byly v teple. Holky ani neprotestovaly.

 

Nejnovější přirustky měl náš statek dnes 12.2. ráno v 8h, kdy se narodila kůzlátka dvojčátka. Obě jsou v pořádku a plná sil.