Kozí dvorek v Bruselu na konferenci o místním hospodaření a přímém prodeji farmářských produktů

16.05.2012 20:52

 

20.4.2012 se v Bruselu konala důležitá konference zaměřená na místní zemědělství a přímý prodej zemědělských produktů – „Local agriculture and short food supply chains“.

 

Konference byla rozdělena do 3 workshopů:

1. Workshop A: TOWARDS AN APPROPRIATE POLICY FRAMEWORK (Na cestě k nalezení vhodného politického rámce)

2. Workshop B: FACILITATING MARKET ACCESS FOR LOCAL FARMERS (Usnadnění přístupu na trh místním zemědělcům)

3. Workshop C: A BETTER USE OF THE HYGIENE AND FOOD SAFETY REGULATORY FRAMEWORK FOR SMALL FOO D PRODUCERS (Lepší využití regulačního rámce pro hygienu a bezpečnost potravin pro malé výrobce potravin)

 

Naše farma se přímo zúčastnila této konference a v rámci Workshopu A, v zastoupení Věrky Dvorské, prezentovala o farmě Dvorský statek a problematice získávání dotací z EU. Věrka byla vyslána do Bruselu Evropskou radou mladých zemědělců jakožto „malý zemědělec-producent“.

 

A jak nám Věrka doma po příjezdu z Bruselu referovala?:

„Hlavním úkolem bylo najít kroky jak účinně malým farmářům pomoci, aby se zdravé potraviny, které na svých farmách produkují, co nejrychleji dostali přímo ke spotřebiteli. Byla jsem velmi mile překvapena, jak VŠICHNI zástupci členských zemí EU a účastníci konference fandí malým zemědělcům a opravdu hledají cesty jak pomoci. Konference se účastnilo stovky lidí jak z Evropské komise, tak zástupci ministerstev ze všech zemí EU a opravdu bouřlivě se jednalo. Jen jsem nedokázala pochopit, že se za Českou republiku na tak důležité jednání nedostavil ani jeden náš státní zástupce. “

 

Na webových stránkách Evropské komise najdete zveřejněný oficiální program konference, dále se tam dočtete více informací o konferenci, můžete také shlédnout některá zajímavá videa dostupná v 8 evropských jazycích a přečíst si, jaké závěry byly vyvozeny z této konference.

Věrky prezentace je dostupná na: ec.europa.eu/agriculture/events/2012/small-farmers-conference/dvorska_en.pdf

Konference se měl zúčastnit také Princ Charles a podpořit malé zemědělce. Nemohl se však dostavit. Poslechněte si proto alespoň video záznam.